Sprzedaż spółek
Biuro rachunkowe Warszawa
Marzec 9, 2015
sprzedaż spółek
Sprzedaż spółek – To dobry interes w 2015 roku sam zobacz…
Kwiecień 22, 2015

Sprzedaż spółek : Jak wybrać formę opodatkowania?

sprzedaz-spolek

Sprzedaż spółek

Już rozpoczynając jednoosobową działalność gospodarczą podejmujesz pierwsze istotne decyzje w zakresie optymalizacji podatkowej. Możesz decydować o sposobie rozliczania podatku dochodowego (PIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT). Wybieraj mądrze. Sprzedaż spółek to dla nas pasja !

 

Gdyby spojrzeć na polski system prawny z nieco odleglejszej perspektywy, można by dojść do wniosku, że ma on na celu nie tyle zebranie jak największej kwoty dla Skarbu Państwa co stworzenie najbardziej skomplikowanej sytuacji, z którą najpierw musi zmierzyć się podatnik i jego doradca podatkowy, potem urzędnik, a na koniec niekiedy nawet sędzia wychodzi na to że sprzedaż spółek to nie taka prosta sprawa.

Przepisy pozwalają zakwalifikować tę samą sytuację na kilka sposobów, a Ty jako przedsiębiorca, wybierasz ten z pośród nich, który związany jest z najmniejszym obciążeniem fiskalnym sprzedaż spółek którym się zajmujemy ułatwia ci to o połowę. Decyzja nie jest w pełni swobodna. Występują pewne ograniczenia i limity. W dalszym ciągu jednak różnica w wysokości płaconego podatku może sięgać kilkudziesięciu %. Ponadto masz wpływ na terminy w jakich rozliczasz się z fiskusem.

 

Karta podatkowa, ryczałt i zasady ogólne.

Jeśli nie zgłosisz do Urzędu Skarbowego innego zamiaru, będziesz rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) na zasadach ogólnych. Oznaczają one że:

– Płacisz 18% podatku dochodowego.

– Płacisz 32% podatku dochodowego od nadwyżki  ponad 85 528 zł.

– Możesz korzystać z ulg i zwolnień.

– Odliczasz koszty uzyskania przychodu.

– Musisz prowadzić księgi podatkowe.

Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Przede wszystkim jeśli spodziewasz się wysokich kosztów lub niskich przychodów w pierwszym okresie działalności. Wówczas dochód okazuje się bardzo niski i owe 18% podatku nie jest dotkliwe. W przypadku nie osiągnięcia dochodu powyżej kwoty wolnej od podatku, nie musisz płacić fiskusowi wcale. Istotna jest również możliwość skorzystania z ulg rodzinnych, opiekuńczych i innych.

Natomiast kiedy prowadzisz działalność nisko-kosztową, może opłacać Ci się przejście na formy uproszczone rozliczania podatku dochodowego .

Lubianą formą rozliczenia jest ryczałt ewidencjonowany. Możesz go wybrać tylko wówczas gdy twoje przychody nie przekroczyły w poprzednim roku 150 000 euro. Na rok 2015 oznacza to limit 626 880 zł. Kwota całkiem spora i wielu przedsiębiorców w ogóle nie wykroczy poza nią prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Ty, jeśli dopiero rozpoczynasz działalność, możesz skorzystać z tej formy opodatkowania dość swobodnie. Będzie się ona wiązała z tym, że:

– Płacisz podatek zależny jedynie od przychodów.

– Stawka podatku wynosi od 3% (działalność usługowa w zakresie handlu) do 20% (prawnicy, lekarze).

– Nie korzystasz z ulg i zwolnień.

– Nie odliczasz kosztów uzyskania przychodu.

– Prowadzisz uproszczone księgi podatkowe.

Bez wątpienia prowadzenie księgowości przy ryczałtowym rozliczaniu PIT jest nieco prostsze. Opłacalność natomiast zależy głównie od profilu twojej działalności. Stawka 20% jest dość odstraszająca, dlatego przedstawiciele wolnych zawodów i osoby utrzymujące się wyłącznie z najmu raczej nie przechodzą na ryczałt. Kolejna stawka  – 17% wciąż jest zbyt bliska 18%, które płaci się na zasadach ogólnych by zrównoważyć brak możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy ona między innymi: pośredników w obrocie samochodami, organizatorów i pośredników turystycznych, hotelarzy, właścicieli parkingów, fotografów czy organizatorów targów.

Sprzedaż spółek, którą dla ciebie organizujemy pozwoli ci swobodnie zająć się własnymi sprawami gdzie my wszystko za ciebie przygotujemy !

Są jednak jeszcze niższe stawki. 8,5% a więc ponad 2 x mniej niż w przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych płacą prowadzący działalność usługową, przedszkola i dystrybutorzy napojów alkoholowych. Tu już opłacalność jest znacznie wyższa. Stawka dotyczy też najmu z którego osiągasz ograniczone przychody.

Najniższa stawka ryczałtu to 3% przychodów w przypadku działalności gastronomicznej i usługowej w zakresie handlu. Przeważnie jeśli masz możliwość skorzystania z 2 najniższych stawek, decyzja jest prosta. Jedynie kiedy po odliczeniu kosztów dochód byłby bliski 0 zł lub działalność przyniosłaby straty zasady ogólne byłby bardziej opłacalne od ryczałtu.

Jeszcze bardziej uproszczonym modelem rozliczeń jest karta podatkowa. Przechodząc na nią:

– Płacisz stałą kwotę podatku niezależną od przychodów i wydatków.

– Twoje obowiązki księgowe są bardzo ograniczone.

– Nie korzystasz z ulg i zwolnień.

Karta podatkowa jest przeznaczona jedynie dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających nie więcej niż kilku pracowników i mających ściśle wyspecjalizowany profil działalności. Lista zawodów, które mogą korzystać z karty podatkowej zawiera przede wszystkim zawody rzemieślnicze, oraz związane z pielęgnacją urody. Przejście na kartę jest bardzo ograniczające (brak możliwości prowadzenia działalności w innym zakresie) i polecane jedynie w sytuacji gdy nie planujesz żadnych zmian, a jednocześnie osiągasz stabilny dochód.

 

Sprzedaż Spółek 

Rozliczanie kwartalne i miesięczne

Jeśli dopiero zaczynasz działalność lub jesteś tak zwanym małym podatnikiem, a więc nie osiągasz w ciągu roku przychodów wyższych niż 1 200 000 euro możesz rozliczać się z fiskusem co kwartał zamiast co miesiąc. Nie wpływa to bezpośrednio na wysokość podatku, który i tak musisz uiścić. Pozwala natomiast przesunąć moment kiedy jest on wymagany.

Rozliczenie kwartalne jest więc korzystne dla Ciebie jeśli osiągasz znaczne przychody. Wówczas dłużej możesz obracać zgromadzonymi środkami. Kwartalny system rozliczeń  z fiskusem jest też dobrym pomysłem jeśli swoją działalność opierasz na niewielkiej liczbie dużych kontraktów. Wówczas planujesz długoterminowo i łatwiej Ci przygotować środki.

Rozliczanie podatku dochodowego co miesiąc właściwie nigdy nie jest korzystne. Za to VAT opłaca się rozliczać częściej jeśli liczysz na zwroty z tego podatku.

Istnieje możliwość kwartalnego płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego, jest ona jednak zarezerwowana dla na prawdę małych przedsiębiorstw (przychód do 25 000 euro rocznie).

 

Zwolnienie z VAT

Zakładając działalność stajesz się również płatnikiem –podatnikiem czynnym podatku VAT. Dla większości przedsiębiorstw nie istnieje tu możliwość wyboru. Mają go tylko niewielkie firmy, których wartość sprzedaży nie przekracza 150 000 zł rocznie, lub przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność jednoosobową.

Na pierwszy rzut oka sprzedaż spółek i  zwolnienie z VAT może wydać się kuszące. Możliwość dokonywania sprzedaży bez VAT zdecydowanie obniża kwotę brutto, którą płaci kupujący. Może go go to zachęcić do zrobienia większych zakupów, ale koszty takiego rozwiązania również są istotne.

Dla innych firma faktury wystawione z VAT czy bez niego, nie różnią się aż tak bardzo. W końcu zapłacony VAT można odliczyć. Ty natomiast wybierając zwolnienie z tego podatku, wciąż musisz kupować od innych firm po cenie podniesionej o VAT.

Zwolnienie opłaca się w przypadku nisko kosztowej działalności usługowej skierowanej do odbiorców, którymi są osoby fizyczne.

 

Terminy, sprzedaż spółek 

Jeśli chcesz zmienić zasady na jakich rozliczasz się z fiskusem, musisz to zgłosić. Stan początkowy zakłada, że rozliczasz PIT na zasadach ogólnych, jesteś płatnikiem VAT, a oba podatki rozliczasz co miesiąc.

Do 20 stycznia danego roku należy zgłosić zamiar przejścia na rozliczenie ryczałtowe PIT lub kartę podatkową. Jeśli rozpoczynasz działalność i od razu chcesz korzystać z ryczałtu – zaznacz to już podczas wypełniania druku CEIDG-1.

Zawiadomić US o zamiarze przejścia na rozliczenie kwartalne można w ciągu roku podatkowego. Wystarczy zrobić to do 25 dnia 2 miesiąca danego kwartału, by móc aktualnie biegnący kwartał rozliczyć kwartalnie. Dokonuje się tego deklaracją VAT-7D

 

Szybkie porównanie,  przy opcji kupna spółek oraz sprzedaż spółek

Zawsze warto skonsultować się z biurem rachunkowym przed dokonaniem wyboru formy opodatkowania. O kosztach podatkowych decyduje bardzo wiele przepisów, ponadto zapisy ustaw nie są jedynymi czynnikami, które warto wziąć pod uwagę. Kiedy więc opłaca się dany sposób kontaktu z fiskusem?

MetodaKiedy jest opłacalna
Zasady ogólne PITWysokie koszty uzyskania przychodu, możliwość skorzystania z ulg podatkowych (np. opiekujesz się osobą niepełnosprawną)
Ryczałt ewidencjonowanyNiskie koszty uzyskania przychodu, możliwość skorzystania ze stawki 3% lub 8,5%
Karta podatkowaŚciśle wyspecjalizowany profil działalności, niskie koszty uzyskania przychodu, brak pracowników.
Ogólne zasady VATPrawie zawsze
Zwolnienie z VATMikroprzedsiębiorstwo, działalność usługowa przeznaczona dla konsumentów – osób fizycznych
Kwartalne rozliczenie PITZawsze kiedy jest taka możliwość
Kwartalne rozliczenie VATWysokie przychody, rozliczenia z kontrahentami odsunięte w czasie, działalność uzależniona od nielicznych kontraktów
Miesięczne rozliczenie VATZwroty VAT, a więc wysokie koszty i niskie przychody.

 

Sprzedaż spółek

to jest coś co nas nakręca !

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *